Aktualności

2015-01-19 16:32

1. rocznica śmierci ks. kanonika Mariana Juraszka

20 stycznia mija 1 rocznica śmierci ks. kanonika Mariana Juraszka, wieloletniego proboszcza (1971-2009) mianowanego przez kard.  Karola Wojtyłę do parafii Kasina Wielka.

Budowniczego nowego kościoła parafialnego.
Wielkiego czciciela Matki Boskiej Częstochowskiej w Kaplicy Na Brzegu.

Jak bardzo był ks. Marian Juraszek oddany naszej Pani Jasnogórskiej można w jednym zdaniu podsumować całą jego posługę proboszcza w Kasinie Wielkiej:

„Nowy kościół został wybudowany ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej, której obraz od dawna czczony jest w Kaplicy Na Brzegu”

czytamy w historii Kaplicy Na Brzegu

.

Prośmy dobrego Pana Boga przez wstawiennictwo naszej Pani Matki Bożej Częstochowskiej, aby parafia Kasina Wielka doczekała się równie dobrego proboszcza oraz proboszcza – gospodarza dbającego o dobro parafii i parafian.

.

Ksiądz Marian Juraszek  urodził się 23 sierpnia 1934 roku w Cięcinie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu w 1952 roku. Studiował w latach 1952 – 1953 w Wyższej Szkole Rolniczej na kierunku Agronomia w Olsztynie, a od 1 października 1953 roku wstąpił do Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

.

Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1958 roku z rąk księdza arcybiskupa Eugeniusza Baziaka w Katedrze na Wawelu.

.

Pracował w parafiach; Zembrzyce, Mogilany, Kęty; Kacwin, Poręba Żegoty, Jaworzno, Pietrzykowice, od 29 czerwca 1969 roku do 26 czerwca 1971 roku jako wikariusz w parafii Nowy Targ – rektor ośrodka duszpasterskiego i budowniczy drewnianej kaplicy w dzielnicy Kowaniec.

.

Mianowany przez księdza kardynała Karola Wojtyłę: od 26 czerwca 1971 roku do 4 października 1973 roku jako wikariusz ekonom w parafii Kasina Wielka, a od 4 października 1973 roku do 30 czerwca 2009 roku jako proboszcz w parafii Kasina Wielka.

.

Od 4 października 1974 roku był referentem do spraw liturgii w dekanacie Mszana Dolna, od 17 lutego 1975 roku dekanalnym duszpasterzem rodzin, od 28 stycznia 1976 roku duszpasterzem wczasowo – turystycznym.

.

Represjonowany i inwigilowany przez władze komunistyczne, oskarżony o szkodliwą działalność dla państwa polskiego za starania o pozwolenie na budowę nowego kościoła w Kasinie Wielkiej.

.

Dzięki staraniom księdza proboszcza Mariana Juraszka został odremontowany dwukrotnie stary, zabytkowy kościół z XVII wieku w Kasinie Wielkiej, kaplica Na Brzegu, kaplica na osiedlu Chęcie , stara plebania, organistówka. Został wybudowany nowy dwupoziomowy kościół, nowa plebania, budynek gospodarczy, założony nowy cmentarz, zbudowany nowy wodociąg.

.

Od 9 marca 1976 roku  był członkiem łowczym i selekcjonerem, a potem kapelanem Koła Łowieckiego „Jeleń” w Jordanowie. 28 sierpnia 2002 roku został odznaczony „Brązowym medalem za zasługi w łowiectwie” przez Polski Związek Łowiecki.

.

Otrzymał tytuł „kanonika Rochetto et Mantolleto” przez księdza kardynała Franciszka Macharskiego 11 października 2003 roku.

.

Od 2006 roku był kapelanem Polskiego Związku Kawalerów Maltańskich.

.

25 kwietnia 2007 roku został odznaczony tytułem i medalem „Za zasługi dla Gminy Mszana Dolna”.

.

Został odznaczony „Złotym Krzyżem Zasługi” nadanym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego 5 lutego 2007 roku.

.

25 czerwca 2008 roku obchodził 50 rocznicę święceń kapłańskich.

.

Jest autorem książki „Słynący łaskami obraz Matki Bożej Jasnogórskiej z Kaplicy na Brzegu w Kasinie Wielkiej” wydanej w czerwcu 2009 roku.

.

Z okazji 55 rocznicy święceń kapłańskich w dniu 22 czerwca 2013 roku uczestniczył razem z księżmi kolegami rocznikowymi w odprawianiu uroczystej Mszy Świętej w kościele św. Marka Ewangelisty w Krakowie.

.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego dnia 30 czerwca 2009 roku jako emeryt był rezydentem w parafii Kasina Wielka.

.

Od 2012 roku niespodziewana ciężka choroba przerwała pomoc w duszpasterstwie w Kasinie Wielkiej. Przez następny rok 2013 choroba poczyniła progresję. Dnia 20 stycznia 2014 roku ksiądz kanonik Marian Juraszek odszedł do Domu Pana.

.

Został pochowany na cmentarzu parafialnym na Pardałówce w Zakopanem 24 stycznia 2014 roku.

.

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci na wieki wieków. Amen.

.

Zdjęcia z pogrzebu ks proboszcza Mariana Juraszka

.

Ks. kan. Marian Juraszek

.

Pomnik ks. Mariana Juraszka

***   ***   ***

Wszystkim tym, którzy za życia w sposób niezrozumiały i bardzo krzywdzący źle mówili i czynili szkodę zwłaszcza duchową na ks. Marianie Juraszku, a szczególnie w czasie bycia rezydentem w parafii Kasina Wielka, ks. kanonik z serca przebaczył i zawsze prosił Matkę Bożą o modlitwę za tymi osobami.

czytaj więcej...